تبلیغات
بیژن سمندر ، هنرمند ارزشمند کشورمان ، در سال 1316 در شهر شیراز دیده به جهان گشود و در سال های قبل از انقلاب اسلامی ، دو مدرک دکترای ادبیات و معماری خود را از دانشگاه های آمریکا کسب نمود .
وی از آن دسته افرادی بود که علیرغم تحصیل و زندگی در ممالک غربی ، به خصوص آمریکا ، به فرهنگ و داشته های کشور و زاد و بومش به شدت علاقه مند بود تا آنجا که به سرودن شعرهایی به لهجه ی اصیل شیرازی پرداخت که مفاهیم ، مکان ها ، اصطلاحات و آداب و رسوم بیان شده در آن به همراه تلفظ آوایی آن ها ، علاوه بر این که موجب ماندگاری این لهجه ی شیرین کشورمان گشته ، جنبه ی تحقیقی بسیار ارزشمندی نیز دارد .
به غیر از شعر سرایی ، بیژن سمندر در زمینه ی موسیقی نیز فعالیت گسترده ای دارد و ترانه های معروفی را نیز سروده است که می توان از آن میان به " گُل سنگم " اشاره کرد .

کتاب شعر شیراز ، شامل 31 غزل و رباعی به گویش شیرین شیرازی است که تمام سعی خود را در اجرای دقیق و بی نقص آن نموده ام . با این وجود ، از شنوندگان فرهیخته ی این کتاب تمنا دارم در صورت مشاهده ی کوچک ترین اشتباهی ، مرا مطلع نموده تا در برطرف سازی آن اقدام لازم را به عمل آورم .
همزمان با اجرای اشعار کتاب از قطعاتی از آلبوم تار و ترمه ی استاد جلیل شهناز استفاده نموده ام و برای دستیابی آسان تر به کلید واژه ها ، آن ها را در انتهای شعر مربوطه قرار داده ام . نکات دیگری نیز در مورد کتاب وجود داشته که در فایلی با عنوان " سخنی با شنوندگان کتاب " یادآوری کرده ام .


نام کتاب : شعر شیراز
نویسنده : بیژن سمندر
انتشارات : معرفت شیراز
تاریخ چاپ دوم : 1362
اجرا : نارسیس

دانلود قسمت اول کتاب صوتی شعر شیراز : حجم فایل :
10,054 KB


دانلود قسمت دوم کتاب صوتی شعر شیراز : حجم فایل :9,097 KB

دانلود قسمت سوم کتاب صوتی شعر شیراز : خجم فایل : 6,101 KB